Lær at hækle krokodilleskæl

At hækle krokodilleskæl …

Er noget, som et godt stykke tid har stået på min liste over; “Skal afprøves”.

De seneste dages radiotavshed her på kanalen, skyldes et konstant hækleri. Hvert eneste ledige minut er brugt på at hækle krokodilleskæl.

Synes skællene ser fantastiske ud. Heldigvis! For de tager pænt lang tid at lave. Fordi man hækler både frem og tilbage inden man har en færdig omgang, er krokodilleskæl ikke det hurtigste mønster man kan opdrive. Men til gengæld ét af de pænere.

Som bekendt er jeg ikke altid i besiddelse af den allerstørste tålmodighed udi langtids-hækle-projekter. Derfor var det helt passende at starte med denne lille clutch/taske/kosmetikpung. Den har virkelig været besværet og garnet værd (At hækle krokodilleskæl, sluger nemlig også forholdsvis meget garn)

Har du selv lyst til at hækle krokodilleskæl, så se med herunder …

Pung med krokodilleskæl

Lær at hækle krokodilleskæl

… Jeg fandt en rigtig god instruktionsvideo på Youtube, som er vedhæftet her:

Hækle vejledning

Min taske/pung måler 24 x 15 cm, og jeg har brugt:

  • 2 ngl. bomuldsgarn 8/4
  • Nål 2,5
  • En 20 cm lynlås samt lidt foerstof
  • En lille karabinhage
  • En læderstrop

Jeg har hæklet på 96 lidt løse luftmasker, som sættes sammen med en kædemaske.

Derefter følges instruktionen fra videoen.

Tasken er afsluttet med 4 omgange fastmasker, for at få en pæn afslutning.

Forøgelse eller formindskning af maskeantal

Ønskes en større eller mindre pung, kan det snildt lade sig gøre, da eneste forudsætning for en forøgelse eller formindskning af mønstret, er at maskeantallet kan ganges med 6.

Da tasken er hæklet rundt, var min sædvanlige fremgangsmåde med lynlås og foer ikke mulig. Jeg måtte bide i det sure æble og sy lynlås og foer i ved håndkraft.

Hvis skællene, som her, skal bruges som taske, er den nemlig nødt til at have foer. Fordi krokodilleskællene er bygget op omkring et “gitter”, er den, trods det vamsede look, fuld af huller.

Uha, jeg er ikke glad for det – Bliver aldrig helt venner med at sy i hånden. Selvom det nok, ligesom så meget andet, kun er et spørgsmål om øvelse.

Bunden af tasken er hæklet sammen fra retsiden med fastmasker.

Som håndledsrem har jeg brugt en lille karabinhage og et læderbånd.

Vil du se andre små hæklede tasker/punge:

Hæklet kosmetikpung med det fineste stjernemønster, opskrift i link

Den populære boblepung, komplet med opskrift og syvejledning

Krokodilleskæl hækles nærmest på et “gitter”

14 kommentarer til “Lær at hækle krokodilleskæl”

  1. Flot, flot, som i taber underkæben flot.
    Også jeg har ofte leget med tanken om at lære de der krokodilleskæl, da der på nettet findes de sødeste babystøvler hæklet med det, men har ikke fået det afprøvet. God aften til dig

    • Tusind tak 🙂 Jeg er også pænt godt tilfreds med resultatet 🙂
      Babystøvlerne har jeg set et sted, de er virkelig kære.
      Glæder mig til at se dem, når du på et tidspunkt gør alvor af krokodilleskællene.
      Også en dejlig aften til dig

  2. Sætter du så bare de 96 lm sammen med en km? og tilføjer du så 3 lm når de er sat sammen med kædemasken, eller hvordan? 🙂

    • Tror ikke jeg er helt sikker på jeg ved, hvad du mener 🙂
      Men omgangene samles med km og forhøjes med 3 lm, var det det du mente?

    • Først hækles opslagsrækken, som samles med km, derefter forhøjes med 3 lm og resten af gitteret, basis omgangen, hækles. Den består af lm og stgm, den samles også med km. Dernæst hækles 3 lm, men de tæller med i første skæl. Når skællene er hæklet, forhøjes med 3 lm og der hækles en ny basis omgang, som samles med km.
      Det er basis omgangene der holder det hele sammen, skællene er bare pynt 🙂
      Prøv at følge videoen, så giver det lidt mere sig selv, synes jeg 🙂

  3. Tak.
    Når jeg har lavet gitteret hvor skal jeg så sætte min km inden næsten omgang(den med skællene) starter? 🙂

Der er lukket for kommentarer.